Gavekort til Golfhandelen

Vi fant ut i dag at vi har drevet med feilinformasjon.

Gavekortene går ikke ut på dato ved utgangen av året, men 1. desember 2019.

Det vil si om to uker.

Har du noen liggende, er det nok lurt å ta en tur.

 

Mandagscupen 2019

Sesonggjennomgang og statistikk

For å parafrasere fjorårets overskrift: Mandagscupen er den viktigste sportslige og sosiale arenaen på Krokhol. Det er det liten tvil om. Selv om vi har mange flotte helgeturneringer, er det det Mandagscupen som er den viktigste møteplassen for Krokhols mangfold av medlemmer – og en og annen gjest.

Derfor foretar vi hvert år en gjennomgang av det som har skjedd i sesongens løp – til tross for ganske så utfyllend dekning av hver turnering.

“Brutto” var det 69 deltakere i år. Det er én mindre enn i fjor. På “netto”-basis, når vi tar hensyn til dem som har skiftet klasse i løpet av sesongen var deltakerantallet 62, og det var det samme antallet som i fjor. Dette er ca. 25 % av antall medlemmer av klubben.

Været var særdeles samarbeidsvillig (nesten) hver mandag

Deltakerstatistikk

Start/klasseABCAlle
Antall runder 135 (134) 152 (146)90 (123) 377 (403)
Gjennomsnitt 8.4 (8.4)9.5 (9.1) 5.6 (7.7)23.6 (25.2)
Middelverdi 9 (8)10 (8.5)5 (7)23 (25)
Maks 12 (12)15 (13)9 (11)30 (32)
Min 5 (5)5 (5)3 (4)14 (17)
Over 10/303 (5)8 (6)0 (3)1 (5)

Antall deltakere per klasse (fjorårstallene i parentes):

A-klassen: 17 (20)

B-klassen: 29 (25)

C-klassen: 23 (26)

———————–

Sum: 69 (70)

Netto: 62 (62)

I gjennomsnitt var det 23,6 (25,2) deltakere, altså en nedgang på 1,6 siden i fjor – til tross for det strålende været vi hadde på 15 av 16 mandagscupturninger. Størst deltakelse med 30 var det 1. juli, men lavmålet var på årets første turnering, da det bare var 14. Disse tallene er litt svakere enn i fjor da vi hadde 32 deltakere på det meste og 17 på det minste.

Som i fjor (da vi startet senere) ble det avholdt 16 turneringer, og ingen ble avlyst. I alt ble det “produsert” 377 runder, hvilket er en nedgang på 6 % fra i fjor, da antall runder var 403.

Nedgangen skyldes først og fremst dårligere deltakelse i C-klassen. Ellers taler vel tallene for seg selv.

Når middeltallet for deltakelse er 9, 10 og 5 for henholdsvis A-, B- og C-klassen, ber vi på nytt turneringskomiteen vurdere hvor formålstjenlig det er å fortsette å ha tre klasser. Ved mange anledninger ble det utdelt mindre enn tre premier i de forskjellige klassene i løpet av sesongen. Det spørs om ikke det hadde blitt litt mer interessant hvis vi reduserte det til to.

Årets vinnere

Vinnere Mandagscup 2019
DatoUtslagABC
06.mai Fritt valg Stine Torgersen Elin Bjørnhaug Jan Tore Samuelsen
13.mai Fritt valg Olaf Thomassen Trond Ovik Isak Ladegård
20.mai Hvit/gul Per Frode Haugen Steinar Nordskog Bjarne Røed
27.mai Fritt valg Per Frode Haugen Kristian Bjerve Bjarne Røed
03.jun Rødt Jon Kittilsen Simen Thomassen Finn Raaness
10.jun Fritt valg Stine Torgersen Rune Sørlie Jan Tore Samuelsen
17.jun Hvit/gul Ronny Waagenæs Rune Sørlie Bjarne Røed
24.jun Fritt valg Kjell Høydahl Simen Thomassen Odd Hole
01.jul Rødt Olaf Thomassen Asbjørn Herdal Knut Olav Sørset
05.aug Rødt Olaf Thomassen Kristian Bjerve Bjarne Røed
12.aug Hvit/gul Olaf Thomassen Isak Ladegård Ragnhild L. Johansen
19.aug Hvit/gul Stine Torgersen Espen Nordskog Øyvind Wulfsberg
26.aug Fritt valg Stine Torgersen Kristian Bjerve Stefan Johansson
02.sep Fritt valg Olaf Thomassen Kristian Bjerve Stefan Johansson
09.sep Gul/rød Stine Torgersen Simen Thomassen Jens Tofteberg
16.sep Fritt valg Per Frode HaugenSimen ThomassenBjarne Røed

Vinnerstatistikk

NavnSumABCStarter
Olaf Thomassen 5514
Stine Torgersen 559
Bjarne Røed 5513
Kristian Bjerve 4415
Simen Thomassen 445
Per Frode Haugen 3312
Rune Sørlie 2211
Isak Ladegård 2116
Jan Tore Samuelsen 2215
Stefan Johansson 223
Kjell Høydahl 1113
Jon Kittilsen1116
Ronny Waagenæs1111
Trond Ovik119
Steinar Nordskog1110
Elin Bjørnhaug119
Asbjørn Herdal115
Espen Nordskog1114
Øyvind Wulfsberg1111
Knut Olav Sørset114
Odd Hole1113
Jens Tofteberg115
Finn Raaness112
Ragnhild L. Johansen1113
Vinnere246910

I alt var det 24 forskjellige vinnere i år. Det er det samme antallet som i fjor. I A-klassen var det bare 6 (8) forskjellige vinnere, mens det var henholdsvis 9 (6) og 10 (9) i B- og C-klassen. Fjorårstall i parentes.

Årets nykommer er utvilsomt Bjarne Røed, som tok 5 førsteplasser i sin første fulle sesong (alle i C-klassen) på 13 starter. Det setter ham også helt i teten av dem som vant flest ganger, ettersom ingen andre hadde flere. Olaf Thomassen og Stine Torgersen hadde også fem seire.

Det var flere som fikk et høyt antall seire med relativt lav deltakelse, men best uttelling var det vel Simen Thomassen som fikk, med 4 seire på fem starter.

Deltakere

FornavnEtternavnABCSum
JonKittilsen1616
LarsSandberg1515
KristianBjerve1515
Jan ToreSamuelsen6915
EspenNordskog1414
KjellHøydahl1313
OddHole21113
BjarneRøed1313
Per FrodeHaugen1212
MortenOlstad1212
YngveAndersen1212
RonnyWaagenæs1111
RuneSørlie1111
ØyvindWulfsberg3811
MaritBjørnstad1111
SteinarNordskog1010
StineTorgersen99
Knut StormHanssen99
TrondOvik99
ElinBjørnhaug639
Sten-ArneSkulbru77
AsbjørnSolevåg77
ArveBjerke66
EirikSandberg66
IsakLadegård336
Hanne HoelTofteberg336
TerjeBjørnstad55
AsbjørnHerdal55
SimenThomassen55
JensTofteberg55
TrondTorgersen44
JohnJanderberg44
SanderLund44
PålValheim44
Knut OlavSørset224
TonyFarinha134
LeonaPilares33
EgilSørset33
BrithaAmundsen33
ReidarSelbekk33
Bjørn H.Jensen213
Ragnhild L.Johansen33
StefanJohanson33
KåreNordby22
PetterTomren 22
EllenHerdal22
FinnRaaness22
Oscar S.Storeiede22
ØivindNordanger11
VegardYtterli11
AnsgarRaastad11
ØyvindSandvold11
RitaÅse11
TrondBjerke11
Ann LisbetBratthaug11
EigilFranck11
ØyvinnHansen11
DagRaaum11
PetterSolli11
Sum17292369 (60)

Orders of Merit

Det ble litt rot i år fordi den første turneringen ikke kom med i de Orders of Merit som står i Golfbox, men rekkefølgen er omtrent riktig.

A-klassen

B-klassen

C-klassen

Vinner: Olaf Thomassen, 106 poeng (14)

Vinner: Kristian Bjerve, 100 poeng (15)

Vinner: Bjarne Røed, 104 poeng (13)

Nr. 2: Per Frode Haugen, 94 poeng (12)

Nr. 2: Yngve Andersen, 86 poeng (12)

Nr. 2: Odd Hole, 85 poeng (13)

Nr. 3: Lars Sandberg, 92 poeng (15)

Nr. 3: Rune Sørlie, 79 poeng (11)

Nr. 2: Marit Bjørnstad, 78 poeng (11)

Vi har en side med mandagscup-historikk som går tilbake til 2005. Der finner du tidligere vinnere av Order og Merit, tidligere vinnere av hver turnering i dette tidsrommet og litt annet snadder.

 

Skiføre på Kroken

Skiforeningen har begynt å lage spor

Det er videoen som gjelder. Bildet er kun for illustrasjonsformål og ble tatt i mars. Det var ikke akkurat sol og blå himmel i dag.

Krokhol: Skiforeningen 9/11 kl. 08:22:
Lett snø. 1 cm snø siste døgn. Total snødybde er 6 cm. I Marka har isen lagt seg på flere vann, men den er ikke farbar. Minusgradene de siste dagene har gitt en fin barfrost på bakken – et ypperlig underlag for snøen som er ventet til uken. På Krokhol er det preparert med snøsamler og kjørt et klassisk spor.

https://www.skiforeningen.no/utimarka/foremelding/ostmarka/

På lenken fant vi også et bilde tatt av Jon Jakobsen som viser sporet slik det fortoner seg på hull 2.

 

Pengelisten 2019

Som i 2017 og 2018 presenterer vi her “pengelisten” for turneringssesongen 2019.

Dette er litt som en adelskalender, i og med at den både representerer aktivitet og ferdighet.

Vi har tatt noen snarveier. Alle førsteplasser på mandager og tirsdager er godskrevet med 100 kroner, andreplassene med 75 kroner og tredjeplasser med 50. Vi har ikke tatt hensyn til om det har vært nok deltakere til å dele ut premier til alle pallplassene på de aktuelle dagene.

Selv om det vanligvis ikke deles ut pengepremier i helgeturneringer, har vi brukt samme fordelingsnøkkel der. Vi har ikke tatt med KM i matchplay.

Stine toppet ikke listen, men sanket ganske så mange gavekort

I år har vi imidlertid ikke tatt bryet med å sammenligne “innspilte” penger med det som er betalt i startkontingent.

Antall premierte ligger på omtrent samme nivå som de to foregående årene. Det var 65 i år, sammenlignet med 67 i fjor og 68 i 2017.

Også som i de to foregående årene, toppes listen av Olaf Thomassen, som tjener på at han stiller til dyst på både mandager og tirsdager.

RankFornavnEtternavnM-pengerM-birdiesHelgS-pengerS-birdiesSum
1Olaf Thomassen8256002005754002600
2LarsSandberg6508002251675
3StineTorgersen5754005251500
4Per FrodeHaugen6006002501450
5OddHole4751001006751350
6YngveAndersen475100756501300
7Bjørn Hallme9501001050
8BjarneRøed725100150975
T9KristianBjerve750100100950
T9ØivindNordanger750200950
11FinnEricsson550300850
12PerHaakonsen775775
13Jan ToreSamuelsen425100200725
T14SimenThomassen400250650
T14SanderLund650650
T16Steinar Nordskog425200625
T16PetterTomren50100275200625
18Arve Hansen550550
19JonKittilsen225100100100525
20RuneSørlie400100500
21Ragnhild LiedJohansen10075300475
T22EspenNordskog17520050425
T22MortenOlstad17520050425
T22Knut OlavSørset150100175425
25ArveSørlund425425
T26ØyvindWulfsberg35050400
T26JensTofteberg150150100400
28TerjeEkseth275100375
29RonnyWaagenæs150175325
30Marit Bjørnstad300300
T31IsakLadegård275275
T31Hanne HoelTofteberg100175275
T33FinnRaaness150100250
T33Sten-ArneSkulbru7510075250
T35Harald B.Nilsen250250
T35BengtTullander250250
T37ElinBjørnhaug17550225
T37AsbjørnSolevåg17550225
T37ArveBjerke7510050225
T37TrondBjerke225225
T37AnnSund225225
T42StefanJohanson200200
T42AsbjørnHerdal100100200
T42KjellHøydahl100100200
T45TonyFarinha75100175
T45Oscar S.Storeide75100175
T45EivorArntsen175175
T45JohnSørensen75175
T49TerjeBjørnstad50100150
T49VegardYtterli50100150
T51Finn ArneJohansen125125
T51Bjørn H.Jensen125125
T51PetterSolli7550125
T51Ann LisbetBrathaug5075125
T51TrondTorgersen5075125
T51Jan-RogerArnesen125125
T51UnnWigdahl125125
58EirikSandberg5050100
T59ØyvinnHansen7575
T59KnutVoksø7575
T61Knut S.Hanssen5050
T61EllenHerdal5050
T61EigilFranck5050
T61Kirsten V.Gustavsen50 50
T61WencheWestberg5050

Forklaring

M-penger = Gavesjekker for plassering i Mandagscup

M-birdies = Gavesjekker for birdier i Mandagscup

Helg = Premiert i helgeturnering

S-penger = Gavesjekker for plassering i Seniorcup

S-birdies = Gavesjekker for birdier i Seniorcup

Premiesjekker

Husk at premiesjekkene fra Golfhandelen går ut ved nyttår, så ta deg en tur til Brynseng før det er for sent.

Banen er stengt

Da kom meldingen vi helst ville vært foruten:

Banen er stengt for i år

Derfor ble det altså, som i fjor, ingen november-runder i år.

Det er mye kuldegrader i vente, så forsåvidt var ikke beskjeden uventet, og nå skal banen få hvile noen måneder og forhåpentligvis bli like bra neste år som den har vært i år.

Takk for sesongen!

(Bilder: Rita Åse, 2010)

Rimfrost-stengt på morgenen

Som nevnt flere steder vil banen være stengt i morgentimene når det er rimfrost.

For tiden er det såpass kaldt om natten at banen var stengt helt til kl. 14 både i går og i dag.

Det er håp om litt mildere nattemperaturer når vi nærmer oss helgen, men husk å sjekke Golfbox for rimfrost-stenging før du setter deg i bilen for å kjøre utover.

(Foto: Rita Åse, 2010)

Fint (II) med sol

Strålende sol fra blå himmel i dag, gjorde at det var litt kaldt (ca. 4 grader) i skyggen, men i solen var det ganske så behagelig.

Derfor var det også ganske mange som hadde tatt turen i dag. Som i går var banen absolutt spillbar, og greene helt OK til tross for pipelufting og sanding.

Fint vær skal det visstnok bli fremover også, men det er stor sannsynlighet for at det blir nattefrost, og som kjent er banen stengt i morgentimene hvis det oppstår rimfrost. Sjekk Golfbox. Det er da også aktuelt for de første som går ut å spille “frostrunden”, nemlig hullene i rekkefølgen 1-2-6-7-8-9-3-4-5, slik at de hullene der det er mest skygge (og mest rimfrost) spilles sist.

Vi satser på å spille langt inn i november. Riktignok stengte banen 28. oktober i fjor, men i 2017, 2016 og 2015 stengte banen henholdsvis 11., 3. og 16. november.

 

 

Fint på Krokhol

Den bebudede solen glimret stort sett med sitt fravær i ettermiddag,
men det var fint golfvær uten nevneverdig vind.

Banen er fremdeles spillbar og vel så det. Riktignok bærer teesteder og greener fremdeles preg av at de ble pipeluftet på onsdag. Dessuten er greenene nå blitt dresset med ganske store mengder sand. Likevel er de slettes ikke verst å putte på selv om de ikke lenger blir klippet. Det blir forresten heller ikke resten av banen.

Det er overflatevann her og der på banen, og det er fremdeles en stor fordel med vanntett fottøy, men det er stort sett ikke noe problem å finne et relativt tørt sted å legge ballen. Alt i alt var det en fin opplevelse å spille i dag. Veldig travelt var det ikke, men Golfbox-listen bar preg av at de fleste nabobanene nå har stengt for sesongen.

Kafé og proshop var stengt i dag, og det er mye som tyder på at de er stengt for sesongen – for gjester blir det derfor registrering og henting av scorekort i vestibylen. Toalettene i kjelleren er tilgjengelig så lenge banen er åpen.

I morgen har vi tro på at solen kommer som lovet.

 

Pipelufting gjennomført i dag

Endelig ble det en fin oktoberdag etter en lang nitrist periode.

Da måtte vi jo ta en tur på Kroken. Sol og ti grader greide vi ikke å stå imot. En riktig fin ettermiddag var det og utgang rundt halv fire gjorde at vi fikk spille i det fantastiske lyset som er så typisk for fine oktobrerdager.

Der hadde det tørket mye bedre enn vi hadde forventet, og det meste av overflatevannet som lå der i helgen var borte. Bare to steder lå det fortsatt vann på overflaten.

MEN, i dag ble oppholdsværet benyttet til å pipelufte og kalke greener og teesteder. Dette gjorde selvfølgelig sitt til at puttingen, spesielt de korte puttene, ble mer av et sjansespill, men kvaliteten på greenene skar fremdeles igjennom, og det var slett ikke så verst så lenge ballen hadde en viss fart.

Hull 1, utslag og green fra forskjellige vinkler.

At putteflatene var så gode som de var, kan vi takke banemannskapet (Vladimir og Lasse) samt noen frivillige (Olaf og Petter (takk for bildet)). I henhold til Olaf gikk det så unna til de grader at selv han hadde problemer med å holde følge. Etter at hullene ble laget med maskinen innleid for formålet, ble kjernene fjernet og overflaten blåst for å få bort rester.

Et par teesteder gjenstår, og dessuten skal greenene få på seg masse sand. Når dette skjer, er litt avhengig av været.

Selvfølgelig litt ergerlig med pipeluftede greener hvis det blir like fint vær som lovet til helgen, men dette arbeidet er veldig viktig for å sikre at vi får like fine greener neste og påfølgende år som vi har hatt i år.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Litt” vått …

… men ellers helt greit.

De fleste har vel fått med seg at det har regnet litt i det siste, og mange (dvs. de aller fleste) lot seg skremme av værmeldingen i dag. Vi kan imidlertid melde om at det var helt OK golfvær i dag. Paraply var bare nødvendig på 4 av 9 hull.

Banen er også høyt spillbar, til tross for at det er en del overflatevann her og der. Det gikk imidlertid greit å finne steder å plassere ballen.

Godt, vanntett fottøy er imidlertid en fordel.

Greenene er fremdeles av god kvalitet.

Dessuten var klubbhuset åpent i dag – og det var fullt på ettermiddagen. Muselunden Frisbeeklubb og Ekeberg Sendeplateklubb hadde nemlig klubbmesterskap med shotgun-start.

Det skal ikke mer enn et par dager med oppholdsvær før banen er nesten som før. Og det er nettopp oppholdsvær som er meldt til uken.

Krokholbekken går stor, og kan nesten forfremmes til elv.

Høstfargene begynner nå å bli på sitt beste

Ikke la deg skremme av værmeldngen!

 

 

Vintertrening med Steffen

Nå som dagene blir kortere og kortere,
og det er så grått og trist ute (i hvert fall akkurat nå),
går kanskje tankene til noen i retning av innendørsgolf.

 

Det var mange som var fornøyd med instruksjonen som ble gitt av Steffen Larsen på klubbtreningene i vår/forsommeren og i høst.

Nå får dem som allerede kjenner ham, og alle andre Krokhol-medlemmer sjansen til å bruke vinteren til å forbedre eller holde ved like golfferdighetene.

Vi har fått følgende melding:

Les mer om:

Hei

Takk for utesesongen i år. Nå går jo den mot slutten og vi velger å trekke inn.

Follo golfsenter åpnet i dag, 15 oktober, for en ny innendørssesong og i den forbindelse ønsker jeg også å kunne tilby protimer til Krokhol GK sine medlemmer.

Det er å anbefale og jobbe med golfteknikken gjennom vinteren inne i en simulator, slik at man er klar når utesesongen starter. Hvis ønskelig brukes også videoanalyse.

Medlemmene kan kontakte meg på tlf 95 21 47 87 for booking av protime.

Prisen  vil være for 1 pers, 40 min kr 450,-. Det inkluderer simulator.

Er dette noe av interesse for deres medlemmer kan jo dette legges ut på hjemmesiden til Krokhol.

På forhånd  takk.

Mvh

Steffen Larsen

 

En ordentlig høstdag

Egentlig har oktober vært litt skuffende så langt i år, men i dag var det en oktoberdag slik de kan, og skal, være.

Høstfargene tar seg mye bedre ut når rammen er strålende sol og en skyfri himmel.

Det var en del folk som benyttet anledningen til å få seg en runde i dag, og det synes vi er hyggelig. Og kjenner du Odd, får du til og med lov til  kjøre bil.

Det er fremdeles ganske vått i/på bakken, men hva gjør vel det når solen skinner … selv innerst i kroken på Kroken.